All set for Ayr County Show

AYR County Show is back on Friday and Saturday, May 11-12 at Ayr Racecourse from 9am until 5pm on both days.

It’s a fun-filled and educational family day out with lots on display. There will be animals, entertainment, food, crafts, machinery, tug o’ war, vintage tractors and so much more to see and do. Children aged 14 and under also get in free.

You can find out about two days of fabulous family entertainment at www.ayrcountyshow.co.uk.

Show secretary Lorraine Murdoch said: “The main reasons for moving back to a Friday and Saturday were we felt we had to listen to our trade and livestock exhibitors.

“The change has been welcomed and everyone seems very upbeat. We have worked closely with RHET [Royal Highland Education Trust] to encourage school visits and are delighted we have 15 schools attending with around 400 pupils.

“This is a great way to educate many young people in countryside and environment issues.

“Trade Stand space left is very limited and a good mix of both agricultural and non-agricultural type stands will be represented.

“Entertainment from the Young Farmers, in the form of their tug o’ war competition, will be held in the main ring on Saturday at 10am.

“Young Farmers Stockjudging will take place on Saturday at 1pm and, this year, a new competition – Country Cooks – will be held from 1pm–3pm on Saturday. “This will take the format of Ready Steady Cook event and is an elimination stage for The Highland Show. There will also be entertainment from The Drakes of Hazard, Polaris Challenge, Vintage Tractors, Daffy Dill, Aileen Robertson Dancers, The Grousebeaters, Ayr County Show Cow and Sheep Mascots, miniature donkeys from Heads of Ayr Farm Park and piglets from The Scottish Pig Keepers Association and so much more.”

DAIRY SECTION – FRIDAY 11TH MAY

Ayrshire Cattle – 9.30am (classes will alternate with Jersey Cattle Section); Holstein Cattle – 9.30am; Jersey Cattle – 9.30am (classes will alternate with Ayrshire Cattle Section); Dairy Inter-Breed Awards – 12.30/1pm. SATURDAY 12TH MAY Calf & Showmanship Classes for all Dairy Breeds – 8.45am; Dairy Young Stockpersons – Judging to follow Calf & Showmanship Classes; Ayrshire/Holstein/Jersey Cattle YFC – 10am; Dairy Inter-Breed YFC – Judging to follow Ayrshire/Holstein/Jersey Cattle YFC.

BEEF SECTION – FRIDAY 11TH MAY

Aberdeen Angus – 10am; Highland Cattle – 10am; Prime Cattle – 1pm; British Simmental Cattle – 1pm; British Blue – 1pm; British Blonde – 1pm; SATURDAY 12TH MAY Belted Galloway – 9am; Galloway – Judging to commence at conclusion of the Belted Galloway Cattle Classes; Hereford – 9am; Beef Shorthorn – Judging to commence at conclusion of the Hereford Cattle Classes; Home Beef YFC & Continental Beef YFC – 11am; Prime Cattle YFC – Judging to follow Home Beef & Continental Beef YFC; Young Stockpersons ‘Beef’ Competition – 11.15am; Beef Inter-Breed Awards – 12.30pm.

SHEEP SECTION – FRIDAY 11TH MAY

Suffolk – 10am; British Charollais – 10am; Beltex – noon; Border Leicester – noon; Texel – 2pm; Zwartbles – 2pm. SATURDAY 12TH MAY Bluefaced Leicester – 10am; Blackface – 10am; Jacob – 10am; Commercial – 10am; Any Other Breed – Judging to follow Commercial Sheep Section Classes; Any Other Native Breed – Judging to follow Any Other Breed Sheep Section Classes; Young Stockpersons Sheep & Goat Competition – 11.15am