DCSIMG

Pupils make splash at swimming gala

The overall winning village at the gala was Minishant.

The overall winning village at the gala was Minishant.

The annual schools swimming gala for Primary Schools in North Carrick took place recently.

The event is organised by Maybole Amateur Swimming Club and the gentleman appearing with all the winners is Chris Jackson.

Full list of winners:

Boys PR5 Breast Stroke: 1. Adam Collins;George Glasgow; 3. Calum Alexander; 4. Leo Stack.

Girls PR 6 Back Stroke: 1. Poppy Cruise; 2. Rachel Foster; 3. Olivia Paton; 4. Caitlin Johnstone.

Girls PR5 Breast Stroke: 1. Rachel Shaw; 2. Mhairi Jackson; 3. Amy Bryden;4. Lana Gibson.

Boys PR 7 Back Stroke: Marcus Wise; 2. Reece Mitchell; 3. Reece Gibson; 4. Cameron Nisbet.

Boys PR 6 Breast Stroke: 1. Liam Hughes; 2. Harry Broun; 3. Hector Laidlaw; 4. Euan De May.

Girls PR 7 Back Stroke: 1. Jenna Milligan; 2. Tia McLanaghan; 3. Aimee Gardiner; 4. Lucy O’Neil.

Boys PR 5 Freestyle: 1. Calum Henderson; 2. Luke Gibson; 3. George Glasgow; 4. Sean McElroy.

Girls PR 6 Breast Stroke: 1. Amber Gibson; 2. Aimee Campbell; 3. Charli Purdie; 4. Mhairi Jackson.

Boys PR 7 Breast Stroke: 1. Liam Hughes; 2. Nathan Campbell; 3. Garrin Ashman; 4. Calum Murray.

Girls PR 5 Freestyle: 1. Abby McCormick; 2. Amy Bryden; 3. Molly Currie; 4. Shawna Aitken.

Girls PR7 Breast Stroke: 1. Emily Maxwell; 2. Amber Gibson; 3. Zoe Campbell; 4. Billie-Jo Saxton.

Boys PR 6 Freestyle: 1. Harry Broun; 2. P.J. McQuillan; 3. Lenny De Mey; 4. Liam Hughes

Boys PR 5 Back Stroke: 1. Adam Collins; 2. Leo Stack; 3. Daniel McDowall; 4. Scott Ferguson.

Girls PR 6 Freestyle: 1. Darcy Gibson; 2. Kiera Wood; 3. Eve Currie; 4. Olivia Paton.

Girls PR 5 Back Stroke: 1. Sophie MacDonald; 2. Amy Bryden; 3. Molly Currie; 4. Charli Purdie.

Boys PR 7 Freestyle: 1. Calum Murray; 2. Reece Mitchell; 3. Nathan Campbell; 4. Reece Gibson

Boys PR 6 Back Stroke: 1. Garrin Ashman; 2. P.J. McQuillan; 3. Harry Broun; 4. Cameron Mundel.

Girls PR 7 Freestyle

1. Emily Maxwell; 2. Laura Rowney; 3. Jenna Milligan; 4. Darcy Gibson.

Boys Relay

1.St Cuthberts; 2.Minishant; 3.Gardenrose; 4.Cairn.

Girls Relay

1. Minishant; 2. Gardenrose; 4. Cairn.

Winning Village School: Minishant; Winning School: Gardenrose; Boys Relay Winners: St Cuthberts; Girls Relay Winners: Minishant.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page